Seniorátní výlet do Prahy

Seniorátní výlet do Prahy se konal v sobotu před Květnou nedělí 13. dubna 2019. Za chladného, byť nedeštivého rána, se nás nakonec sjelo nejen ze seniorátu devatenáct účastníků. Sešli jsme se v přední budově Husova domu, v bývalé malé posluchárně fakulty, kde jsme se od Mgr. Miroslavy Fůrové z archivu SR dozvěděli něco o historii Husova domu, především o činnosti Spolku pro vybudování Husova domu jako ´živého pomníku´ (totiž na rozdíl od toho kamenného na Staroměstském náměstí). V zadní budově HD jsme prošli zasedací místnost SR a mohli nahlédnout také do pracovny synodních seniorů. Na závěr jsme si prohlédli církevní archiv ...
Dál nás provázela profesionální průvodkyně Marta Študentová. Dozvěděli jsme se řadu zajímavostí o budovách směrem k Jungmannovu pomníku, především o kubistickém paláci Adria. Přes komplex renesančního paláce Platýz jsme se dostali ke kostelu Martina ve Zdi.
Od současné správkyně kostela Marty Vrškové jsme slyšeli leccos o současných aktivitách, které v kostele probíhají (bohoslužby v neděli večer, koncerty, možnosti prohlídek). Farář Jaroslav Fér pověděl o dějinném vývoji, který vedl k tomu, že Martin ve Zdi byl jedním z několika prvních míst, kde v Praze na podzim 1414 začalo být vysluhováno ´sub utraque speciae´ laikům, opět po dvoustech letech od 4. Lateránského koncilu. Od Marty Študentové jsme se dozvěděli ještě řadu podrobností z dějin i o architektuře kostela.
Po malém pohoštění, připraveném paní správkyní, následovala závěrečná část vycházky Prahou. Z časových důvodů jsme už prošli kolem domu U černé Matky Boží přímo k paláci YMCA. Nešli jsme tak sice ani kolem bývalé modlitebny luterského česky mluvícího sboru, jak bylo původně plánováno, ale od průvodkyně jsme dostali brožuru věnovanou této stavbě, kterou vydal dejvický sbor.
O dějinách paláce YMCA nám pověděla Julie Bergerová, prohlédli jsme si řadu dokumentů o činnosti YMCA během první republiky i o jejích současných aktivitách. Prohlédli jsme si i původní tělocvičnu, která souvisí s bazénem a kde je, v úrovni jakoby ´kostelní kruchty´, původní kruhová běžecká dráha. Ze střechy budovy je nádherný rozhled po nejbližším i vzdáleném okolí. Nahlédli jsme zde i do nejvyšší části tzv. oběžného výtahu (páternoster) a na vlastní oči si ověřili, že lze bez nebezpečí jeho vrcholem projet.
Kolem druhé odpoledne už čekalo jen rozloučení a rozjezd domů. Tam za námi došlo několik e-foto, také společný snímek z prostoru YMCA. Celou akci naplánoval a precizně připravil a domluvil Miloš Štorek z Velimi se svou manželkou. Moc jim za tu přípravu děkujeme.

Typ příspěvku